• 02188566197

متانول

متانول که با نام های دیگری هم چون الکل متیلیک، کاربینول نیز شناخته می شود؛

ساده‌ ترین الکل نوع اول است که دارای فرمول شیمیایی CH3OHاست. متانول مایعی بي رنگ، شفاف، دارای بوی خاص، فراریت بالا ، قابل اشتعال و انحلال پذیر در آب است که عمدتاً از گاز طبيعي توليد شده و در صنايع مختلف شيميايي، پتروشيميايي و انرژي استفاده می شود. از آن جا که متانول محصول جانبي فرآيند تقطير تخميري چوب است؛ به متيل الكل يا الكل چوب نيز معروف است.

تولید متانول:
 در سال 1661 متانول خالص اولین بار توسط رابرت بویل از چوب استخراج شد.

"آلوین میتاش" شیمیدان آلمانی در سال 1923 متانول را از گاز سنتز )مخلوط گازهای CO و H2  که از کک به دست می‌آید( در شرایط بسیار سختی مانند فشار 1000-300 اتمسفر و دمای حدود 400 درجه سانتی‌گراد تولید کرد.

ولی امروزه برای تولید متانول گاز سنتز ( COوH2 ) را تحت تأثیر کاتالیزوری که مخلوطی از مس و اکسید روی و آلومینیوم است، واکنش می دهند. این واکنش با توجه به استفاده از کاتالیزور در فشار 100-50 اتمسفر و دمای 250 درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد. این کاتالیزور را اولین بار شرکت ICI که یک شرکت شیمیایی انگلیسی است، در سال 1966 مورد استفاده قرار داد.
کاربرد متانول:

    به جرأت می توان گفت یکی از سه محصول بسیار مهم صنایع، متانول است که به عنوان سوخت پاک به مصرف می رسد. متانول به مقدار محدود در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. اگر متانول از چوب و سایر ترکیبات آلی تولید شده باشد؛ متانول آلی یا بیو الکل گفته می شود که یک منبع تجدید شدنی برای سوخت است که می‌توان آن را جایگزین مشتقات نفت خام کرد. با این همه، از بیو الکل ۱۰۰ درصد نمی‌توان در ماشین های دیزلی بدون ایجاد تغییر در موتور ماشین استفاده کرد.
    هم چنین در تولید هیدروژن مصرفی پیل های سوختی استفاده می شود.
    به ‌عنوان ضد یخ و حلال نیز استفاده می شود.
    برای غیر قابل شرب کردن اتانولی که برای مصارف صنعتی تولید می‌شود از متانول استفاده می کنند. (در کشورهای اسلامی به جهت مسائل شرعی و در کشورهای دیگر به جهت معافیت از مالیات فروش مواد مست‌کننده) برای این کار از موادی هم چون پریدین و تربانتین نیز استفاده می‌کنند.
    متانول برای تولید فرمالدئید، اسید استیک و MMA نیز به کار برده می شود که آن هم در تهیه پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ، چسب، مواد منفجره، رزين سازي، كاغذ سازي، نساجي، آرايشي و داروسازي استفاده می‌شود.
    دی متیل اتر  (سوخت قرن بیست و یکم) و جایگزین نفت گاز نیز از متانول تهیه می شود که به جای CFCها در افشانه ‌های آتروسل به عنوان پیشرانه استفاده می‌شود.
    از این ماده در تهیه متیل ترشیو بوتیل اتر به منظور بالا بردن درجه آرام سوزی بنزین و جایگزین TEL نیز استفاده می کنند.
    ديگر كاربرد متانول كه در سال هاي اخير سهم قابل توجهي از مصرف را به خود اختصاص داده، توليد الفين ها از متانول يا MTO است.
    تولید متیل متاکریلات برای تولید انواع لامینیت‌ها و انواع ورنی و…
    تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه، دوربین‌های عکاسی
    کلید و پریز و انواع چسب های صنعتی

 نکات ایمنی متانول :
متانول ماده‌ای است سمی و نوشیدن آن نابینایی و حتی مرگ را به همراه دارد (خوردن حدود 10 گرم از آن موجب كوري دائمي و حدود 100 گرم، موجب مرگ مي شود). از آن جا که از طریق تنفس و پوست و آشامیدن نیز قابلیت جذب شدن دارد؛ در هنگام استفاده از آن، استفاده از ماسک و دستکش الزامی است.

شعله سوختن متانول بی ‌رنگ است در نتیجه باید مراقب بود تا با شعله آن دچار سوختگی نشد.

فروش متانول:

شرکت مهان تجارت افروز آمادگی خود را جهت دریافت و ارائه بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت متانول در اسرع وقت اعلام می دارد.

خرید متانول:

برای خرید متانول به صورت عمده لطفا با همکاران ما تماس بگیرید.

  • تهران شهرک غرب بلوار دریا روبروی صرافهای جنوبی خیابان رامشه نبش توحید پنجم غربی پلاک2 واحد8
  • 021-88566197،021-88566182
  • 021-86129940
  • 09121145431،09122772718
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال یک پیام

  متاسفانه ایمیل ارسال نگردید   پیغام شما با موفقیت ارسال شد.
بالا