• 02188566197

اسید فرمیک

اسید فرمیک یا جوهر مورچه یا متانوئیک اسید با فرمول شیمیایی CH2O2

ترکیبی آلی و جزء کربوکسیلیک اسیدهاست. این ماده در حالت مایع و جامد خود به شکل شبکه ای نامحدود از مولکولهای اسید فرمیک است که با پیوندهای شیمیایی به هم متصل شده اند. این اسید با آب و بیش تر حلال های آلی قطبی به خوبی مخلوط می‌شود. هم چنین در هیدروکربن ها نیز تا حدی حل می‌شود.
گرید :
•    صنایع شیمیایی
 
کاربرد اسید فرمیک در صنعت :
استفاده در دامداری ها:
 اسید فرمیک بیش تر به عنوان نگهدارنده (به منظور جلوگیری از فاسد شدن) و آنتی باکتریال در غذای دام به کار برده می شود. تسهیل در هضم علوفه دام ها را نیز از جمله خواص این اسید هست. استفاده کردن از مقداری از آن روی علف تازه خشک شده مانع از فساد و پوسیدگی آن شده و موجب حفظ مواد مغذی آن تا حد بالایی می شود. هم چنین در مجتمع های بزرگ دامداری، به منظور جلوگیری از فساد غذای زمستانی دام ها این اسید به کار می رود.
هم چنین این ماده برای از بین بردن باکتری سالمونلا در مرغداری ها به غذای مرغ ها اضافه می‌شود.
سنتز مواد شیمیایی و دارویی:
اسید فرمیک به عنوان مواد افزودنی در صنایع غذایی، تولید روغن سویای اپوکسی شده، تولید کاتالیست آلومینیوم، تولید حشره کش ها، سموم نباتی، سنتز مواد دارویی مانند انسولین و کافئین، سنتز پنتا اریتریتول، این ماده در نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از مشتقات آن مانند استرهای فرمات در صنعت خوشبوکننده ‌ها نیز به کار می رود. نکته قابل توجه این است که گسترده ترین مصرف اسید فرمیک در جهان در زمینه سنتز مواد شیمیایی است.
دباغی و تولید چرم:
اسید فرمیک در صنعت دباغی به منظور گندزدایی و خنثی کردن آهک در موزدایی پوست خام به کار برده می شود. در رنگرزی چرم نیز این ماده به عنوان یکنواخت کننده استفاده می شود.
نساجی:
این ترکیب هم چنین به مقدار ناچیز در صنعت نساجی به منظور تثبیت رنگ روی الیاف، رنگ آمیزی الیاف طبیعی و مصنوعی مانند پشم و نایلون مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین در هنگام شست و شوی پارچه نیز به منظور خنثی نمودن محلول قلیایی، اسید فرمیک مورد استفاده قرار می گیرد.
سایر مصارف:
به طور کلی این اسید به دلیل داشتن pH زیر 7 و خاصیت اسیدی به عنوان عامل تنظیم کننده pH در خنثی کردن محیط قلیایی استفاده می شود.

  • تهران شهرک غرب بلوار دریا روبروی صرافهای جنوبی خیابان رامشه نبش توحید پنجم غربی پلاک2 واحد8
  • 021-88566197،021-88566182
  • 021-86129940
  • 09121145431،09122772718
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال یک پیام

  متاسفانه ایمیل ارسال نگردید   پیغام شما با موفقیت ارسال شد.
بالا