• 02188566197

متیل استات(MA)

متیل استات (Methyl acetate) با فرمول شیمیایی CH3COOCH3 نوعی استر است که بویی شبیه بوی چسب و پاک کننده های

ناخن (استون) را دارد و مایعی شفاف و بی رنگ است. متیل استات که به صورت MeOAC  نیز شناخته می شود، قابل اشتعال است و سمیت کمی دارد. این ماده در آب با دمای اتاق به میزان 25 % حل می شود که با افزایش حرارت، حلالیت این ماده افزایش می یابد. این ماده در حلال های آلی حل شده و در محلول های اسیدی قوی یا بازی قوی ناپایدار است.
نام های دیگر متیل استات، استیک اسید متیل استر و  متیل اتانوآت است.
فرمول متیل استات CH3COOCH3 است.
•    متیل استات دارای ویژگی هایی مانند استون است. این ماده می تواند به عنوان جایگزین استون در تولید رنگ ها، پوشش ها، پاک کننده های سطوح فلزی، چسب ها و ... مورد استفاده قرار گیرد. متیل استات را می توان با توجه به ویژگی های زیر، جایگزین مناسبی برای استون به حساب آورد:
•    تقریباً سرعت تبخیری مشابه استون است.
•    نقطه اشتعال بالاتری نسبت به استون دارد.
•    دارای خاصیت آب گریزی بیش تری از استون است.
•    حداکثر واکنش پذیری افزایشی MCR بسیار پایین تری از استون دارد.
•    نسبت به استون از نظر اقتصادی باصرفه تر است.
 
متیل استات سمیت کمی دارد و به راحتی قابل بازگشت به محیط زیست است، فاقد مواد آلی فرار (VOC) است و از جمله آلوده کننده های خطرناک هوا نیست، در نتیجه حلالی سازگار با محیط زیست است.
کاربرد متیل استات:
1.     پوشش ها و رنگ ها:
متیل استات حلالی است که سرعت تبخیر بالایی دارد، در نتیجه در تولید پوشش های چوب (لاک ها)، انواع رنگ های زود خشک شونده، کاربرد های صنعتی، وسائل نقلیه، صنایع اتومبیل، تجهیزات دریایی، قوطی ها و ... به کار برده می شود. از آن جا که متیل استات از مواد آلی فرار عاریست باعث شده که کاربرد آن در تولید پوشش ها و رنگ ها بیش تر شود. کاربرد این ماده به عنوان حلال در لاک ناخن نیز بسیار مناسب است.
2.    حلال:
بیش ترین کاربرد متیل استات در رنگ های پوششی ،چسب، و پاک کننده های ناخن به عنوان حلال است.
متیل استات از جمله فرارترین حلال ها است. در نتیجه برای مصرف در لاك های زود خشک شونده و در تولید تینر به عنوان جایگزین خوبی برای استون به شمار می رود. متیل استات غالباً در محلول های لاک به منظور کاهش ویسکوزیته استفاده می شود.
متیل استات حلالی است  که به سرعت تبخیر شده و سمیت کمی نیز دارد؛ از این رو در تولید انواع رنگ های زود خشک شونده و در صنایع اتومبیل، قوطی ها و … به کار می رود.
متیل استات دارای قدرت حلالیت بالا و قطبیت ضعیف است که طیف وسیعی از رزین ها هم چون استات سلولز، پلی وینیل استات، پلی استرها، اکریلیک ها، اپوکسی ها و ... را در خود حل می کند.
متیل استات بهترین حلال برای رزین های نیتروسلولز و سلولز استات، سلولز اتر ها، سلولوئید، پلی ونیل استات، دیگر رزین ها و اکثر روغن های نفتی و چربی ها است.
هم چنین در صنعت عطرسازی و تهیه رنگینه های آلی (جوهرها) مصرف می شود.
متیل استات حلال فعال برای رزین های استات بوتیرات سلولز، نیتروسلولز، کوپلیمرهای وینیل، اکریلیک، اپوکسی، پلی آمید، فنولیک، آلکید و پلی استر است.
3.    پاک کننده سطوح:
متیل استات دارای خاصیت آب گریزی است و به سرعت تبخیر می شود. از این رو به عنوان حلال در پاک کننده های سطوح استفاده می شود. از آن جا که متیل استات به سرعت به بخار تبدیل می شود؛ آلاینده های هوا را به سطح مورد نظر جذب نمی کند. هم چنین خاصیت آب گریزی متیل استات موجب کاربرد آن جهت تمیز کردن سطوح فلزی قبل از رنگ کردن  و آماده سازی آن ها در کاربردهای دریایی و تجهیزات حساس به رطوبت است.
4.    چسب های سریع خشک شونده:
متیل استات به عنوان حلال در تولید چسب های سریع خشک شونده به کار می رود. چسب ها با حل کردن لاستیک و رزین در متیل استات تهیه می شوند. در زمان کاربرد چسب روی سطوح، متیل استات به سرعت تبخیر شده و موجب سخت شدن چسب و چسبیدن به سطح می شود.
5.    محصولات آرایشی بهداشتی:
متیل استات هم چنین در لوازم آرایشی، محصولات مراقبت شخصی مثل عطر، لاک ناخن و لاک پاک کن و ... به کار می رود

  • تهران شهرک غرب بلوار دریا روبروی صرافهای جنوبی خیابان رامشه نبش توحید پنجم غربی پلاک2 واحد8
  • 021-88566197،021-88566182
  • 021-86129940
  • 09121145431،09122772718
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال یک پیام

  متاسفانه ایمیل ارسال نگردید   پیغام شما با موفقیت ارسال شد.
بالا