• 02188566197

اتیلن گلیکول

دمای ذوب: −۱۲.۹ درجه سانتی‌گراد، دمای جوش: ۱۹۷.۳ درجه سانتی‌گراد

،چگالی: ۱.۱۱۳۲ گرم بر سانتی متر مکعب
حلال ها: آب و بیشتر حلالهای آلی
اتیلن گلیکول با نامهای دیگر آن اتان-۱،۲-دیول و اتیل گلیکول یک ترکیب ارگانیک با فرمول CH۲OH) ۲) است. اتیل گلیکول یک مایع چسبناک، بی رنگ، شیرین مزه است. اتیل گلیکول بسیار سمی است. اتیل گلیکول از اتیلن (اتیل) از طریق اتیلن اکساید تولید میشود. اکسید اتیلن با آب برای تولید اتیلن گلیکول واکنش نشان میدهد. این واکنش میتواند توسط اسیدها یا بازها کاتالیز شود یا در pH خنثی در دمای بالا رخ دهد. بالاترین میزان تولید اتیلن گلیکول در pH اسیدی یا خنثی با مقدار زیادی آب انجام میشود. دی اتیلن گلیکول اولیگومر، تری اتیلن گلیکول و تترا اتیلن گلیکول محصولات جانبی اصلی هستند.
اتیل گلیکول از مونوکسید کربن در کشورهایی با ذخایر فراوان زغال سنگ تولید میشود که مقررات زیست محیطی کمتر مورد توجه قرار میگیرد. کربناته شدن اکساینده متانول به دی متیل اگزالات شیوه ای امیدوار کننده برای تولید اتیلن گلیکول بر پایه اتیلن گلیکول C۱ می باشد. هیدروژنه کردن با کاتالیزور مس منجر به تبدیل دی متیل اگزالات به مقادیر زیاد اتیل گلیکول میشود. اتیلن گلیکول خالص در دمای حدود ۱۲ درجه سانتیگراد، اما هنگام مخلوط شدن با آب در دمای پایین‌تر منجمد میشود. اتیل گلیکول خالص دارای ظرفیت گرمایی خاصی (تقریبا نصف آب) است.


کاربرد اتیلن گلیکول
اتیلن گلیکول به طور عمده برای دو هدف استفاده میشود: به عنوان ماده خام در تولید الیاف پلی استر و در ضد یخ. اتیلن گلیکول عمدتا به عنوان ضدعفونی کننده، ماده خام در ساخت پلی استر مانند پلی اتیلن ترفتالات، عامل خنک کننده و انتقال حرارت به عنوان مثال در خودرو و رایانه و سیستمهای تهویه مطبوع آب سرد استفاده میشود. در حالی که اتیل گلیکول از در برابر انجماد مقاوم و نیز دارای نقطه جوش بالاست، ظرفیت گرمای ویژه ترکیبات آب را نسبت به آب خالص کاهش میدهد. اتیلن گلیکول به عنوان مایع ضد انجماد برای شیشه، ضد یخ در موتور خودرو، ضد کریستاله برای نگهداری بافتها و اندامهای بیولوژیکی استفاده میشود.

تولید پلی اتیلن ترفتالات مورد استفاده در بطریهای پلاستیکی نوشیدنیهای بدون الکل، در صنعت گاز طبیعی برای حذف بخار آب از گاز طبیعی، به عنوان خشک کننده، جلوگیری از تشکیل آذر یخ در خطوط لوله گاز طبیعی، هیدراته کردن گاز طبیعی، ضدخوردگی، تولید برخی از واکسنها، برخی از رنگها و جوهرها، ضد پوسیدگی و قارچ چوب، محلولهای تمیز کننده صفحه نمایش، در سنتز آلی برای محافظت از ترکیبات کربونیل مانند کتون و آلدئیدها دیگر موارد مصرف اتیل گلیکول است

  • تهران شهرک غرب بلوار دریا روبروی صرافهای جنوبی خیابان رامشه نبش توحید پنجم غربی پلاک2 واحد8
  • 021-88566197،021-88566182
  • 021-86129940
  • 09121145431،09122772718
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال یک پیام

  متاسفانه ایمیل ارسال نگردید   پیغام شما با موفقیت ارسال شد.
بالا