• 02188566197

پتاس

پتاس یا هیدروکسید پتاسیم ماده معدنی با فرمول شیمیایی  KOH،

جامدی بی بو، سفید و ناهموار است که اغلب محلول درآب است و به نام های پتاسیم کاستیک، پتاس کاستیک، پتاس سوزآور، پتاسیم پرک، و پتاسیم هیدراته نیز شناخته می شود که مردم عام به آن خاکستر می گویند و به صورت پودر جامد سفید رنگ دربازار موجود می باشد.
گرید :
 
کاربرد پتاس:
این ماده کاربردهای متعددی دارد که به طور تقریبی همگی مربوط به خاصیت قلیایی آن است لذا در بسیاری از مواردی که سود استفاده می شود، این ماده به کار می رود. هم چنین در تولید صابون مایع و جامد و سایر شوینده ها، تولید مواد شیمیایی، تولید کود شیمیایی و تصفیه نفت و در تشخیص پزشکی، آبکاری الکتریکی، لیتوگرافی و رنگ برها و ... استفاده می شود. علاوه بر آن محلول پتاسیم به عنوان الکترولیت در باتری های قلیایی به کار می رود. بسیاری از نمک های پتاسیم مورد استفاده در صنعت از واکنش با  پتاس  به دست می آیند.
این ماده کاربردهای بسیاری در صنعت و کشاورزی دارد. بیشترین کاربرد این ترکیب واکنش نسبت به اسیدها و خاصیت خورندگی آن است. پتاس سوزآور در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و در واکنش با اسیدها، نمک پتاسیم تولید می کند. به دلیل بالا بودن میل ترکیبی هیدروکسید پتاسیم با آب، در آزمایشگاه ها از آن به عنوان نم گیر یا ماده خشک کننده استفاده می کنند، به این معنا که رطوبت را در مجاورت با هوا جذب کرده و تشکیل محلولی را می دهد که گرفتن دوباره آب از آن بسیار سخت است.
انحلال پتاس گرمازاست. این ماده در تماس با دست به راحتی آب شده، با چربی پوست واکنش داده و تولید صابون می کند. هم چنین واکنش تدریجی این ماده با دی اکسید کربن موجود در هوا می تواند منجر به تولید کربنات پتاسیم شود.
از هیدروکسید پتاسیم برای تولید سایر ترکیبات پتاسیم نظیر پرمنگنات پتاسیم، فسفات های پتاسیم نظیر دی فسفات تترا پتاسیم، یدات پتاسیم، سیانید پتاسیم، تولید رنگدانه ها، تولید شیشه، ساخت گازوئیل از نباتات و ساخت تراشه های نیمه رسانا استفاده می شود.
محلول پتاس مانند سود به شدت قلیایی است ولی بر خلاف سود، عاری از کلر می باشد لذا می توان از آن برای خنثی سازی محلول ها و موادی که باید در عدم حضور کلر خنثی شوند استفاده کرد.

  • تهران شهرک غرب بلوار دریا روبروی صرافهای جنوبی خیابان رامشه نبش توحید پنجم غربی پلاک2 واحد8
  • 021-88566197،021-88566182
  • 021-86129940
  • 09121145431،09122772718
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال یک پیام

  متاسفانه ایمیل ارسال نگردید   پیغام شما با موفقیت ارسال شد.
بالا