• 02188566197

بنزوات سدیم

بنزوات سدیم با فرمول شیمیایی C6H5COONa  نمک سدیمی بنزوئیک اسید است

که پودری کریستالی با رنگی سفید و بوی مشخص و طعمی شیرین است که به راحتی در آب حل می شود.
سدیم بنزوات که در علوم صنایع غذایی دارای نام اختصاری E211 است که معمولاً به عنوان نگهدارنده مواد غذایی در نوشابه های گازدار، مربا و آبمیوه هایی با پایه اسید سیتریک، سرکه سالاد و ترشی جات هم چنین در سس غذاهای چینی نظیر سویا سس و خردل و لوازم آرایشی استفاده می شود. هم چنین اکثر نوشابه های غیر الکلی نیز دارای این ماده هستند. در طبیعت نیز این ماده را در برخی گیاهان مثل سیب و آلو می توان مشاهده کرد.
گرید :  
 
بنزوات سدیم باکتری ها را از بین نمی برد فقط موجب توقف فعالیتشان می شود. هم چنین بنزوات سدیم توانایی غیرفعال سازی قارچ ها را نیز دارد . اثرات این ماده را می توان در شرایط اسیدی با pH کم تر از 6/3 مشاهده کرد.
گرچه اسید بنزوئیک نگهدارنده ی مؤثرتری است اما به طور معمول از بنزوات سدیم به عنوان نگهدارنده غذایی استفاده می‌شود زیرا اسید بنزوئیک به‌خوبی در آب حل نمی‌شود؛ اما سدیم بنزوات با داشتن یک مولکول سدیم حلالیت بالائی در مواد غذائی و محلول های مختلف دارد و به خوبی از رشد کپک ها و مخمر ها جلوگیری می کند.
 
کاربرد بنزوات سدیم:
کاربرد اصلی این ماده در مرباها، سالادهای میوه، ترشیجات، سس ها و ژله ها است. هم چنین به عنوان ماده نگهدارنده در داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی نیز به کار می رود.
این ماده در دهان شویه های پایه الکلی و جلادهنده های فلزی نیز وجود دارد.
سدیم بنزوات در غلظت های پایین تر با کاهش تمایل به پوسیدگی و تمایل به کنده شدن، ‏‏رسوب دهی را کاهش داده و دارای کاربردهای قابل توجهی به عنوان عامل بازدارنده از خوردگی است.
‏این ماده نگهدارنده ای استاندارد برای نوشابه های گازدار است و معمولاً جهت حفظ عطر و طعم شربت قبل از اضافه کردن نوشیدنی ترش استفاده می شود. نوشیدنی های غیر گازدار نیز معمولا ًبه غلظت حدودی بالاتر از 0.05 و 0.1 درصد از این ماده در محصولات نهایی نیاز دارند.

  • تهران شهرک غرب بلوار دریا روبروی صرافهای جنوبی خیابان رامشه نبش توحید پنجم غربی پلاک2 واحد8
  • 021-88566197،021-88566182
  • 021-86129940
  • 09121145431،09122772718
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال یک پیام

  متاسفانه ایمیل ارسال نگردید   پیغام شما با موفقیت ارسال شد.
بالا